Ako ukladať dieťatko na spánok, aby bolo v bezpečí?

V prvom rade si treba uvedomiť, že každé bábätko je individuálne. To, čo vyhovuje jednému, nemusí zaručene vyhovovať druhému. Každá mama by mala čítať signály svojho dieťatka a každý rodič by mal vedieť ako správne uložiť dieťa na spánok. Či je vhodné používať zavinovačky a či malé dieťa potrebuje vankúš.

Mnohí pediatri odporúčajú, aby dieťa spalo najmä na chrbátiku, aby malo vhodnú prikrývku a malo by spať s rodičmi v jednej miestnosti. 

Pri bábätkách treba dávať pozor na zležanú hlavičku, mnohé detičky totiž od narodenia preferujú len jednu stranu a v tomto prípade je rozhodne dobré snažiť sa im hlavičku polohovať. 

Ak sa jedná o novorodenca, tak celé dieťatko môžeme oprieť tak, aby bolo trošku na boku, napríklad o mantinel v postieľke, ale aj na toto nám môže dobre poslúžiť detské hniezdo vďaka ktorému môžeme dieťatko polohovať aj na gauči, veľkej posteli, alebo kdekoľvek inde. Neskôr ho môžeme zasa napolohovať na druhú stranu. Pri staršom dieťatku môžeme napolohovať iba hlavičku, napríklad oprieť z jednej strany malý vankúšik. Nie však hlavičku naň položiť, ale naozaj len oprieť.

 

Sú vhodné zavinovačky a perinky?

Dieťatko, ktoré je v brušku má uzavretý priestor a cíti sa v ňom bezpečne. Po narodení idú rúčky a nohy do prázdna a mnohé bábätka sú z toho nervózne a podráždené. Práve v tomto prípade je výborným pomocníkom zavinovačka, v ktorej sa bábätko cíti bezpečne podobne, ako v brušku. 

Je však veľmi dôležité, aby perinka nebola silno stiahnutá, aby nebol vyvíjaný tlak na ramenné kĺby dieťatka, ani na bedrové kĺby a aby hlavička nebola v predsunutí. Mnohí fyzioterapeuti sa zhodujú v tom, že zavinovačky a perinky by mali byť mäkšie, aby sa bábätká cítili ako v hniezde.

Sú detičky, ktoré chcú byť v perinke, naopak, sú detičky, ktoré v perinke byť nechcú.

Je teda len na rodičoch, aby prišli na to, čo sa drobčekovi páči a čo zasa nie.

 

Môže dieťatko spať aj na vankúši?

Určite ste aj vy počas prvých mesiacov riešili to, či môže malé dieťa spať  na vankúši. Ak však chcete dopriať bábätku pohodlie nadýchaného vankúša, podložte ho pod celé bábätko. Ak chceme dosiahnuť polohovanie hlavičky dieťatka, vankúš použijeme len ako oporu.

Pamätajte ale, že dieťa v prvých mesiacoch svojho života žiaden vankúš nepotrebuje a môže spať aj na úplne rovnej podložke. Vankúšik môže zatiaľ slúžiť ako milé rozptýlenie v postieľke, alebo ako dekorácia v detskej izbe.