Sú hračky Vašich detí bezpečné? Utvrďte sa.

Niektoré deti počas krátkeho obdobia nazhromaždia celkom neuveriteľné množstvo hračiek. Možno ste dostali mnoho nových i použitých hračiek od príbuzných a kamarátov. Aké hračky sú teda pre dieťa bezpečné? Zamerajte sa na nasledujúce body:

  • U detí do 3 rokov existuje najväčšie riziko udusenia, takže by všetky hračky mali byť dostatočne veľké. Toto pravidlo sa týka aj prvej hračky, takzvaného mojkáčika.
  • Vždy si zistite, pre aký vek je hračka určená, spravidla to býva uvedené na obale. Zároveň berte do úvahy vyspelosť a schopnosti dieťaťa. Ak je dieťa stále ešte vo fáze, keď si všetko strká do úst, vyvarujte sa hračkám s malými časťami. Hračky s vystreľovacími časťami nie sú vhodné pre deti mladšie ako 4 roky.
  • Vyberajte hračky, ktoré sú kvalitne skonštruované. Vypchaté zvieratká ale ani vankúšiky by nemali mať žiadne našité gombíky, stužky a ďalšie ozdoby, ktoré by dieťa mohlo odtrhnúť a prehltnúť.
  • Vyberajte hračky bez šnúr a káblov. Niektoré staršie hračky obsahujú najrôznejšie šnúry, napríklad kuchynky, ktorých súčasťou je detský telefón s pripevneným slúchadlom. V modernejších verziách je už väčšinou telefón „bezdrôtový“. V tomto veku by ste tiež mali odstrániť závesné hračky nad postieľkou. Dieťa už vie vstať a dosiahnuť na ne a šnúrka ktorou sú pripevnené, je pre dieťa nebezpečná.
  • Na použitých hračkách vždy skontrolujte, či sú v dobrom stave. Hračky z druhej ruky Vám určite urobia radosť, ale uistite sa, že neobsahujú poškodené alebo uvoľnené časti, tlačidlá, opotrebované batérie, stužky a pod. a že nie sú nebezpečné pre oči dieťaťa.

Vyhnite sa magnetom. Malé silné magnety sú v hračkách často používané, ale môže dôjsť k ich uvoľneniu a prehltnutiu.