Na dovolenku bez stresu

 

Žijeme v dobe veľkej túžby po objavovaní a spoznávaní nových miest. Veľa ľudí odrádza cestovanie s deťmi. Prečo? Ak sa rozhodneme vycestovať s deťmi na dovolenku na Slovensku či do zahraničia zmocní sa nás takzvaná cestovná horúčka a stres. Ako toto všetko ovládnuť a zostať v pokoji? Povedzme si úprimne, nie vždy to ide. Ak však dopredu všetko naplánujete, pôjde to ľahšie. Poradíme Vám ako zvládnuť dovolenku s dieťaťom bez stresu.

 

Dá sa vyraziť na dovolenku s deťmi bez zbytočného stresu? Čo by sme mali urobiť pred samotným vycestovaní?

 

  1. DÔKLADNÝ PLÁN

 

Správnou organizáciou a plánovaním predídete určitému stresu. Dôkladný plán by sa mal skladať z 3 častí:

 

  • plán dovolenky
  • zoznam vecí, ktoré treba vybaviť pred vycestovaním
  • zoznam vecí, ktoré treba pobaliť

 

Plán dovolenky – túto časť môžete vynechať ak cestujete cez cestovnú kanceláriu niekam do hotela, kde máte celodenný program. Ale čo ak sa rozhodnete vycestovať na vlastnú päsť? Vtedy je veľmi dobré si dopredu presne naplánovať, čo by ste chceli navštíviť, kam by ste sa chceli ísť pozrieť, aké možnosti daná lokácia ponúka pre deti, kde sa ísť najesť a pod. Na internete nájdete veľa článkov a inšpirácií z daných miest. Povedzme si úprimne, lepšie mať všetko napísané a zistené ako sa potom stresovať s plačúcim dieťaťom.

 

Zoznam vecí, ktoré treba vybaviť pred vycestovaním – tento zoznam sa tiež líši, pretože je iné keď cestujeme do zahraničia a keď cestujeme po Slovensku. Čo sa týka cesty do zahraničia vždy je najlepšie si nájsť podmienky pre vstup do vybranej krajiny na internete, aby ste predišli komplikáciám na letisku alebo hraniciach. Informácie o vycestovaní do jednotlivých krajín nájdete na webovej stránke https://www.mzv.sk/cestovanie-a-konzularne-info/cestovne-doklady-a-viza/cestovanie-maloleteho-dietata-do-zahranicia

Pri cestovaní po Európskej únii dospelým stačí platný OBČIANSKY PREUKAZ. POZOR však pri deťoch musia mať platný CESTOVNÝ PAS alebo ak už vaše dieťa disponuje platným občianskym preukazom, postačí Vám aj ten, ale musí byť tento  OBČIANSKY PREUKAZ DIEŤAŤA VYHOTOVENÝ S FOTKOU. „Detský“ občiansky preukaz s fotkou môže slúžiť ako náhrada pasu v Európskej únii, tiež ako ZDRAVOTNÁ KARTIČKA na Slovensku, avšak na vycestovanie do zahraničia je nutné zobrať si aj zdravotnú kartičku, ktorá platí v zahraničí.

Pri cestovaní do zahraničia si môžete pred cestou vybaviť cestovné poistenie.

 

Zoznam vecí, ktoré si treba pobaliť – čo budeme na našej dovolenke potrebovať je veľmi individuálne, keďže každý máme iné požiadavky a kritériá. Ak si popredu napíšete zoznam vecí ktoré budete potrebovať, uľahčite si nakupovanie ale aj balenie. Samozrejme, je rozdiel baliť sa na dovolenku k moru a na dovolenku do prírody, hôr. Celý zoznam vecí, čo si treba zbaliť si môžete rozdeliť do kategórií.

 

  • jedlo - ak máte intolerancie, alergie prípadne ak nemáte zaplatenú stravu (v tomto prípade vie veľmi napomôcť napísaný jedálniček), odporúčame baliť trvanlivé potraviny, konzervy a pod.
  • oblečenie dieťa, dospelý - berieme na vedomie kam cestujeme, v akom ročnom období... Pri malých deťoch radšej zobrať viac oblečenia.)
  • obľúbená hračka pre dieťa - nevyhnutnosť bez ktorej dieťa nevie existovať)
  • hygienické potreby – deti, dospelý - zubná kefka, zubná pasta, sprchový gél, mydlo, osuška, uterák, hrebeň, krémy, sponky, gumičky a veci podľa individuálnej potreby)
  • doklady (občiansky preukaz, cestovný pas, potrebné potvrdenia na vstup do krajiny, kartička poistenca, kreditná karta)
  • lekárnička (lieky proti bolesti, lieky na črevné virózy, lieky proti alergii, kvapky do očí a uší, sprej do nosa, krém proti poštípaniu hmyzom, lieky od teploty, teplomer, obväz, náplasti a lieky, ktoré denne užívate

 

  1. ZBALIŤ PRÍRUČNÚ TAŠKU

 

Príručná taška alebo batoh je veľmi dôležitá vec pri cestovaní. Do tejto tašky si zbalíte veci, ktoré budete počas cesty potrebovať mať hneď po ruke. Hlavne ak cestujeme s deťmi vieme, že tie stále niečo potrebujú. Viete si predstaviť vždy hľadať v cestovnej taške alebo v kufri? Pri deťoch to je veľmi neefektívne. Je individuálne, čo si zbaliť do takejto záchrannej tašky, pretože sa to líši v tom ako cestujete - či lietadlom, autom alebo iným dopravným prostriedkom. Na čo nezabudnúť pri balení takejto tašky?

  • do lietadla – v tomto si treba dať pozor a popredu si zistiť podľa prepravnej spoločnosti, čo si môžete do príručnej batožiny zbaliť, prípadne koľko. Určite však treba pribaliť obľúbenú hračku dieťaťa, knižku, tablet s rozprávkami, základné hygienické veci, pri malých bábätkách nevyhnutné veci na cestu. Čo sa týka jedla a pitia je to individuálne podľa leteckej spoločnosti.
  • do auta, autobusu, vlaku – jedlo, maškrty, náhradné oblečenie, voda, pri bábätkách základné hygienické potreby, vrecká pre prípad nevoľností, obľúbená hračka, toaletný papier, vlhčené vreckovky, hygienické vreckovky a pod.

 

Pri balení príručnej tašky musíme prihliadať na individuálne potreby či už dieťaťa alebo dospelých. Neudávame čo si musíte vziať, sú to len rady. Každý sme iný, takže nemôže existovať jeden zoznam, čo treba alebo netreba. Niekomu môže prísť zbytočné to, čo pre druhého môže byť veľmi podstatné.

 

AKO ZABAVIŤ DIEŤA POČAS CESTY?

 

Veľa z nás najviac trápi otázka či dieťa zvládne cestu. Ako zabaviť dieťa v aute? Opäť je to vždy individuálne. Každé dieťa je iné niekto cestu zvláda lepšie niekto horšie. Inšpirujte sa z našich tipov ako zabaviť dieťa počas cesty. Dbajte však na to, že vy poznáte vaše dieťa najlepšie teda viete, čo je pre neho vhodne a naopak, čo nie.

 

Pre zabavenie detí v aute môžete využiť:

  • magnetické hry
  • audio rozprávky
  • rozprávky na pozeranie
  • rôzne knižky
  • omaľovánky prípadne knižky s nálepkami
  • obľúbené hračky dieťaťa
  • detské CD s pesničkami
  • farbičky a papier na kreslenie
  • počas cesty sa môžete spoločne hrať slovné hry, hádanky...
  • pri väčších deťoch to môžu byť logické hry, pracovné zošity...

 

Dúfame, že naše rady budú pri cestovaní užitočné a dovolenku či samotnú prípravu pred ňou si užijete bez zbytočného stresu. Aj keď, povedzme si úprimne, vždy tam ten prirodzený stres bude.

 

 

Detský pedagóg Frederika Ondrčková

Späť do obchodu