Nechať ho vyplakať alebo utíšiť?

Po narodení bábätka rodičia bojujú s novým režimom života, ktorý často narúša plač. Niektorí rodičia sa ponáhľajú svoje dieťa utíšiť, iní ho nechávajú vyplakať. Presne o tom je metóda kontrolovaného plaču, resp. metóda vyplakania sa. Už ste o nej počuli?

Všetkým rodičom je zrejme veľmi známy scenár uspávania bábätka. Po dlhých minútach (niekedy aj hodinách) uspávania, kolísania, hojdania, kočíkovania a hladkania, keď dieťatko konečne zaspí, vy si vydýchnete. Často však nie nadlho, pretože bábätko sa už o chvíľu prebudí a začne plakať. Čo teraz? Ihneď k nemu pobežíte alebo budete plač drobca znášať a necháte ho, nech sa vyplače?

Nepôjde to ľahko

S metódou vyplakania sa prišiel prvýkrát doktor Richard Ferber, takže niekedy o nej môžete počuť ako o Ferberovej metóde. Ide o to, že dieťatko necháte vyplakať sa, vďaka čomu sa postupne naučí, že musí zaspať aj bez prítomnosti rodiča.

Avšak ešte predtým, ako sa do tejto metódy pustíte, musíte vedieť niekoľko faktov. Prvý je ten, že to chvíľu potrvá. Je veľmi pravdepodobné, že sa vám to nepodarí za deň, ani za dva - môže to trvať dokonca aj týždne. Táto metóda nie je vhodná pre deti krátko po narodení, odporúča sa začať s ňou až v šiestom mesiaci. A práve tu je častokrát kameň úrazu. Dieťatko je už totiž zvyknuté na uspávanie mamou alebo otcom a pri metóde vyplakania by si od toho malo odvyknúť.

 

Prespať celú noc? Nemožné!

Deti sa rodia s inými fyziologickými potrebami, ako majú dospelí. Aj preto je nemožné očakávať, že váš malý batôžtek prespí celú noc už pár mesiacov po jeho narodení. Treba si uvedomiť aj to, že ani dospelý človek neprespí plných osem hodín a stáva sa, že sa v noci prebudí, no dokáže opäť zaspať. U detí je to ale trochu inak. Je prirodzené, že bábätká sa v noci prebudia, a niekedy aj viackrát. Takmer všetky deti dávajú toto prebudenie a neschopnosť zaspať najavo plačom, čím volajú na pomoc rodičov. A teraz prichádza ten čas, kedy vydržíte a necháte bábätko bez vašej pomoci, alebo ho pôjdete utíšiť.

Ak ste mali doposiaľ pocit, že metóda vyplakania sa je doslovná, nie je to celkom tak. Cieľom tejto metódy nie je plač, ten je iba nepríjemným, no nevyhnutným sprievodným javom. Keď sa vaše bábätko v noci zobudí a začne plakať, chvíľu ho necháte vyplakať sa a prídete ho upokojiť až po pár minútach. S každou nasledujúcou nocou treba tieto intervaly predlžovať, teda prvú noc necháte dieťatko plakať 3 minúty, ďalšiu noc 5 minút, tú nasledujúcu 7 minút. Ferber pri opisovaní tejto metódy predpokladá, že vedieť sám zaspať je nadobudnutá schopnosť a metóda cry-it-out predstavuje najlepší spôsob, ako ju získať. Veľmi dôležité je spomenúť, že pre uplatnenie tejto metódy musí mať dieťatko nastavený denný a nočný režim, vďaka ktorému sa “naladí” na spánok.

Zbytočný stres alebo účinná metóda?

Podstatná informácia pre všetkých rodičov, ktorí uvažujú o zavedení Ferberovej metódy je, že u detí sa zvyšuje hladina stresového hormónu kortizolu. Tá je vyššia aj v čase, kedy už dieťatko neplače, pretože po pár dňoch vie, že mama nepríde. Je pravda, že po čase sa hladina kortizolu opäť ustáli a dieťatko sa zladí s mamičkou, ktorá stres nepociťuje. Citlivých rodičov však od zavedenia tejto metódy odrádza aj tých pár preplakaných nocí a fakt, že dieťatko nevie, prečo rodič neprichádza a prečo je odkázané samo na seba. Je pravda, že mnohí rodičia si túto metódu vyplakania sa pochvaľujú, no iní ju zase odmietajú a považujú skôr za barbarskú ako účinnú.

Metóda vyplakania sa alebo metóda bez sĺz

Kým metóda cry-it-out je postavená na princípe samostatnosti dieťatka, metóda no-tears, teda bez sĺz, je z iného súdka. Podľa mnohých rodičov, ale aj odborníkov, sa vďaka tejto metóde prehlbuje vzťah rodič-dieťa, pretože rodičia okamžite reagujú na plač dieťatka a prichádzajú ho utíšiť. Zástancovia tejto metódy ju síce vnímajú ako dlhšie trvajúcu, no zároveň je menej traumatizujúca pre obe strany. Odporcovia metódy bez sĺz zase hovoria o vytváraní závislosti bábätka na rodičoch.

Vyzerá to tak, že v uspávaní detí sa medzi rodičmi vytvorili dva tábory. Je však len a len na vás, do ktorého sa pridáte vy. Každá metóda má svoje výhody aj nevýhody, preto sa skúste riadiť vaším inštinktom a najmä potrebami vášho bábätka. Prajeme veľa šťastia nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek metódu!

Späť do obchodu