Ako otehotnieť

Keď sa žena chce stať matkou, spustí sa jej v hlave kolotoč s otázkami. :

Ako rýchlo sa to podarí? Mám si sledovať ovulačné dni a kedy ich vlastne mám? Mám užívať nejaké vitamíny a doplnky výživy? Čo pomáha na otehotnenie? Potrebujem sa na tehotenstvo pripraviť? Táto neistota a všetky otázky s ňou prichádzajúce, sú úplne prirodzené.

Čo je menštruačný cyklus a ovulácia ženy?

Je veľmi dôležité poznať svoje telo, vedieť ako funguje menštruačný cyklus a vedieť rozpoznať svoje plodné dni. Pokiaľ sú muž a žena zdraví a všetko prebieha, ako má, toto poznanie im zvýši šancu na počatie neuveriteľným spôsobom.

Priemerná dĺžka menštruačného cyklu ženy je zvyčajne 28 dní, avšak jeho trvanie sa môže líšiť a to až v rozmedzí 21 až 45 dní, čo je stále považované za úplne normálne.

Plodné dni nastávajú približne v strede menštruačného cyklu, kedy dochádza k ovulácii. Je to obdobie, kedy je žena najplodnejšia a má najväčšiu šancu otehotnieť.

Odborníci sa zhodujú, že šanca na splodenie bábätka sa zvyšuje nechráneným pohlavným stykom nielen počas ovulácie, ale aj 5 dní pred jej očakávaním, nakoľko mužské spermie dokážu prežiť v tele ženy (konkrétne v cervikálnom hliene) 3-5 dní. A nakoľko spermie dokážu predĺžiť životnosť vajíčka, odporúča sa pohlavný styk aj dva dni po ovulácii.

Aké faktory ovplyvňujú plodnosť a prečo sa Vám možno nedarí otehotnieť?

Veľmi dôležitý je aj vek ženy, keďže plodnosť a schopnosť otehotnieť klesá s jej pribúdajúcimi rokmi.

„Optimum otehotnenia spadá do vekového rozpätia 18-27 rokov. Práve 27 rokov je horná hranica, potom sú 3 roky “určitej vekovej tolerancie“ a od 30-tky začíname starnúť. Síce pomaly, ale začíname,“ vysvetľuje gynekológ MUDr. Miroslav Kozár pre portál najmama.sk.

Po 30tke sa stretávajú ženy už s rôznymi prekážkami. Najčastejšie ide o nesprávnu životosprávu a zlé návyky týkajúce sa životného štýlu, ale aj dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Netreba však zabúdať na to, že dôležitým faktorom je aj životospráva a návyky budúceho otca.

Dokonca samotné fajčenie a konzumácia alkoholu môže znížiť šancu na otehotnenie.

„V prípade aktívneho fajčenia je pravdepodobnosť, že sa vám nepodarí počať dieťa do jedného roka až o 50 % vyššia ako u nefajčiarok a nefajčiarov.“ upresnila Doc. MUDr. Silvia Toporcerová ktor pôsobí na klinike Gyncare.

Ochorenia pre ktoré sa Vám možno nedarí otehotnieť

Ďalšou prekážkou otehotnenia sú ochorenia, o ktorých nevieme, alebo ich neriešime. U žien je to najčastejšie endometrióza, syndróm polycystických vaječníkov, ich nepriechodnosť, ďalej hormonálne poruchy, napríklad bezovulačné cykly, rôzne infekcie, autoimúnne ochorenia a iné. U mužov je tvorba a kvalita spermií ovplyvnená viacerými faktormi. Ide o hormonálne poruchy, genetické príčiny, infekcie pohlavných orgánov, vrodené vývojové chyby mužských pohlavných orgánov, nádorové ochorenia, úrazy, cukrovka, mumps, choroby štítnej žľazy a iné.

Zoznam príčin, prečo sa vám nedarí otehotnieť môže byť naozaj dlhý a nie sú v ňom spomenuté všetky možné alternatívy. Preto je viac ako dôležité poznať svoj zdravotný stav a pravidelne absolvovať preventívne prehliadky. Aj vďaka nim sa môže prísť na nejaké ochorenie a jeho liečením, či odstránením zisteného problému, sa priblížite k vytúženému cieľu.

Pravidelným pohybom a zdravou stravou sa tiež staráte o svoje reprodukčné zdravie. Poznáte predsa príslovie: „V zdravom tele zdravý duch.“ Obezita je totiž na zozname príčin, pre ktoré sa nedarí ženám otehotnieť. Ak sa k nej pridruží chronický stres, problém je na svete.

Ako zvýšiť šance na otehotnenie?

V rámci životosprávy je dôležitá pestrosť zeleniny, ovocia, strukovín a tiež množstvo bielkovín a pitný režim. Vyhnúť by sme sa mali rafinovanému cukru, polotovarom a kofeínu. Plodnosť môžeme podporiť aj výživovými doplnkami, avšak treba myslieť na to, že žena potrebuje iný typ ako muž.

 

Ako zvýšiť plodnosť u mužov?

Dávno vieme, že problém s počatím nemusí byť len ženským problémom. Dodržiavanie životosprávy a zdravého životného štýlu by si mal teda sledovať aj budúci otecko, čím sa tiež zvyšujú šance na počatie. Prestať fajčiť, vyhýbať sa alkoholu a v dnešnej uponáhľanej dobe možno zaradiť do života viac času stráveného na čerstvom vzduchu pohybom.Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie