Ako zvládnuť rolu matky bez stresu

 

Čo bude po pôrode? Asi sa nebudeme mýliť, keď povieme, že túto otázku si pred pôrodom kladie mnoho žien. Je to úplne prirodzené. Deväť mesiacov nosíte pod srdcom svoje vytúžené bábätko, o ktoré sa prirodzene bojíte a snažíte sa robiť všetko, aby bolo v poriadku. Zanedbávate seba počas tehotenstva? Nedá sa povedať, že sa ženy počas tehotenstva zanedbávajú ale nie každá sa cíti dobre, keď má chodiť v elegantných veciach a namaľovaná. Je to pochopiteľné, že robíme všetko  tak, aby sme sa aj my cítili pohodlnene a vzhľad pre nás nie je na prvom mieste. Áno, nájdu sa aj výnimky, ktoré vyvracajú toto tvrdenie, ale to je normálne, keďže každá sme iná.

Mnoho žien si povie, že po pôrode sa všetko zmení. Máte pravdu zmení už to nebude len o vás ale už aj o vašom bábätku a rodine. Väčšinu času budete so svojím dieťatkom tráviť sama a niekedy sa Vám môže zdať, že toho času pre seba máte veľmi málo. Najťažšie na tom všetkom je, keď sa žena necíti ešte úplne fit, nie všetko ide podľa jej predstáv, a to môže viesť aj k problémom so psychikou. Milé mamičky nie vždy všetko ide jednoducho a tak ako sme si to my naplánovali ale zvládneme to každá jedna, niektorá možno rýchlejšie a niektorej to bude trvať dlhšie ale na tom nezáleží.

Po pôrode...

V tomto je veľmi dôležité, aby ste si vedeli nájsť aj čas sama pre seba. Všetko musí byť v rovnováhe, aby aj vaša psychická stránka bola úplne v poriadku. Je prirodzené, že väčšinu svojho času chcete venovať vášmu dieťatku ale uvedomte si, že pokiaľ nebudete v psychickej pohode vy, nebude v psychickej pohode ani vaše bábätko.

 

  1. POŽIADAJTE SVOJHO PARTNERA/MANŽELA O POMOC – nie nadarmo sa hovorí, že vo dvojici sa tiahne ľahšie. Platí to aj tu. Rozdeľte si povinnosti, nenechávajte všetko len na seba. Zapájajte otecka aj do starostlivosti o bábätko. Spolu vám to pôjde ľahšie. Budete podporovať jeden druhého a ako bonus, keď si rozdelíte povinnosti, vám ostane aj viac času pre vás dvoch.
  2. V KUCHYNI TO NEPREHÁŇAJTE – v tomto období by ste sa mali vyhnúť vareniu zložitých jedál, zaraďte do svojej kuchyne prevažne také jedlá, ktoré sú ľahké na prípravu a vy v kuchyni nestrávite pól dňa. Nestíhate variť? Žiaden stres! Nič sa nestane, keď raz začas využijete donášku jedla alebo poprosíte niekoho blízkeho o pomoc.
  3. ONLINE NÁKUPY – v dnešnom svete funguje veľa vecí online a výnimkou nie sú ani potraviny. Miesto toho, aby ste trávili čas v potravinách objednajte si ich. Je to pohodlnejšie, prinesú vám to až domov a vy za ten čas určite spravíte niečo užitočnejšie.
  4. VÍKENDY S RODINOU – pokúste sa tráviť víkendy v kľude. Vybehnite na prechádzku, hrajte spoločenského hry, zájdite na obed a mnoho ďalšieho. Nesnažte sa cez víkend plánovať veľa vecí, užívajte si spoločné chvíle.
  5. MENEJ ČASU NA TELEFÓNE – nebude pre vás novinkou, že mobil je požierač času. Pokúste sa obmedziť mobil v rukách a skúste radšej spraviť niečo pre seba, keď máte chvíľu času. Telefonáty? Vybavujte len tie, ktoré sú dôležité.
  6. ZACVIČTE SI – hovorí sa, že cvičenie dobíja baterky, tak to skúste. Pozor pred cvičením sa poraďte so svojím lekárom, či a aké cviky môžete zaradiť. Nikdy nacvičte pokiaľ nie ste po zdravotnej stránke v poriadku.
  7. UROBTE SI DEŇ SAMA PRE SEBA – nie vždy sa to dá ale určite jeden deň sa nájde niekto, kto sa o vašu ratolesť rád postará a vy si budete môcť vybehnúť na nákupy, kozmetiku, manikúru, ku kaderníčke či len tak s kamoškami na kávu.
  8. STRETNITE SA SO SPOLOČNÝMI KAMARÁTMI – nie každý deň, ale raz za čas zmena prostredia veľmi pomáha. Pozvite ich k vám domov, alebo si všetci vybehnite niekde na kávu, je to úplne jedno. Hlavne, aby ste sa cítili dobre a neboli stále v stereotype.

 

Milé mamičky, nezabúdajte však na jedno, nie vždy všetko musíte mať dokonale upratané pokúste sa vo chvíľach, keď vaše dieťatko spinká, oddychovať. Niekedy nezaškodí spoločný spánok, veď povedzme si úprimne, prerušovaný spánok počas noci dá zabrať. Nezabúdajte na seba a relaxujte. Upratovanie a ostatné veci počkajú. Keď nebudú hneď hotové, svet sa predsa nezrúti. Vaše bábätko vás potrebuje pri sebe hlavne v prvých mesiacoch, tak sa pokúste tu byť pre neho vždy v dobrej nálade a bez stresu.

Späť do obchodu