Starostlivosť o ženské telo aj po pôrode

  

Počas obdobia tehotenstva prechádza ženské telo výraznými zmenami imunologického, hormonálneho, ale aj metabolického charakteru. Žena prechádza rôznymi zmenami a nie vždy je so sebou spokojná. Každá vnímame tehotenstvo inak. Jednej vadí veľké brucho, napuchnuté nohy, zhoršená pleť, no povedzme si úprimne, mohli by sme tu toho menovať omnoho viac. Stretli ste sa takým výrokom, že po pôrode sa všetko zmení a všetko bude ako pred tým? Už len z logického uvažovania môžeme povedať, že to je tvrdenie pritiahnuté tak laicky povedané za vlasy. Pôrodom sa síce naše telo začne meniť, ubudne nám pár kíl ale... Nemôžeme to nechať len na prírodu. Musíme sa začať o seba starať možno o trochu viac ako počas tehotenstva alebo pred tehotenstvom. Aké sú teda najčastejšie problémy, ktoré trápia ženy po pôrode? Ako začať so starostlivosťou o svoje telo?

 

VAŠE VNÚTRO

Určite je najpodstatnejšie začať sa starať aj o vnútro svojho tela. Už v škole náš učili, že všetko týkajúce sa nášho tela vychádza z vnútra. Ak sme vnútri zdraví aj navonok budeme pôsobiť zdravo a sviežo. Ako teda na to? Hormóny síce ovplyvniť nemôžeme, bohužiaľ, ale správnou stravou, hydratáciou, celkovou výživou, aktívnym pohybom v rámci možností a relaxáciou vieme svojmu telu veľmi pomôcť. V období dojčenia by žena mala vypiť 2-3 litre vody, odporúča sa čistá voda, dojčenská voda alebo čaje. Ak budete dostatočne hydratovaná pomôže Vám to s tvorbou mlieka, zhadzovaním tehotenských kíl a ako veľký bonus Vaša pleť bude vyzerať hydratovane a sviežo. Odborníci odporúčajú sa vyhýbať kofeínu, sladeným nápojom a čiernemu čaju. Myslite však na to, že je to len odporúčanie nie vyslovený zákaz. Tu sa potvrdzuje známy výrok „Všetko s mierou“.

VLASY

Vlasy sú koruna krásy. U žien po pôrode však vo väčšine prípadov sú vlasy veľkým problémom. Spozorovali ste, že Vaše vlasy sú suché, lámu sa, vypadávajú? Netreba sa stresovať. Mnoho odborníkov tvrdí, že tento stav je len dočasný a všetko sa vráti do normálu. Ale kedy? Toto je veľmi individuálne, naše telo sa musí vysporiadať s toľkými zmenami, ktorými prešlo za určité obdobie. Nezúfajte však, vieme tomu trochu dopomôcť a to so správnou starostlivosťou o vlasy.

Prípravky na vlasy – vyhnite sa prípravkom na vlasy, ktoré obsahujú veľké množstvo chémie, siahnite radšej po prírodných produktoch. Pri kúpe produktov na vlasy si čítajte zloženie.

vyhnite sa prípravkom s obsahom: sulfátov, minerálnych olejov, niklu, živice, silikónov

siahnite radšej po prípravkoch s obsahom: vitamíny z rastliny limnathes alba, imela, žihľavy, medovky či chmeľu.

Vhodná starostlivosť o vlasy – používajte balzam na vlasy, ktorý zabezpečí ľahšie rozčesávanie vlasov. Vyhnite sa častému umývaniu, fénovaniu, žehleniu, kulmovaniu a pod. Doprajte vlasom oddych, voľte účesy, kde nebude veľmi sťahovať vlasy do gumičky pod.

Strava ktorá ovplyvňuje kvalitu vlasov – do jedálnička zaraďte množstvo bielkovín v podobe strukovín, vajec či rýb, ale aj ovocie a zeleninu s vysokým obsahom kyseliny listovej a železa.

V dnešnej dobe už na trhu existuje nespočetné množstvo rôznych prípravkov a produktov (napr. kolagén), ktoré nám môžu dopomôcť k zlepšeniu kvality vlasov. Pri výbere buďte však opatrné a nechajte si radšej poradiť od odborníka.

 

NECHTY

Lámu sa Vám nechty, štiepia sa alebo nerastú? Kvalitu nechtov do istej miery ovplyvňuje stres, celkové vyčerpanie, nedostatok vitamínov a minerálnych látok. Niektoré mamičky to vyriešia umelými alebo gélovými nechtami. Táto možnosť nie je však pre každú mamičku. Preto Vám prinášame zopár typov ako pomôcť k zlepšeniu kvality nechtov.

Vitamíny na podporu kvality nechtov: B-komplex, vitamín D, vápnik, zinok, železo.

Strava na podporu rastu a tvrdosti nechtov: do jedálnička zaraďte kvalitné tuky obsiahnuté v semienkach orechov a rybách

Starostlivosť o nechty: v tomto období si udržujte nechty kratšie, pri štiepení hneď opilníkujte

 

PLEŤ

V tehotenstve a po pôrode sa mení aj naša pleť. Niektorým ženám sa pleť zlepší, iným zase zhorší. Tento stav je dočasný spôsobený zmenou hormónov. Pravidelnou starostlivosťou o pleť a vhodnými prípravkami môžeme dopomôcť k tomu, aby sa pleť dala do poriadku čím skôr. Ak si neviete pomôcť samé, vyhľadajte kozmetičku alebo dermatológa tí Vám určite pomôžu.

 

PIGMENTOVÉ ŠKVRNY na tvári

Tento problém vzniká a trápi mnoho žien už počas tehotenstva. Prečo nám takéto škvrny vznikajú? Za všetko môžu opäť hormóny, ktoré vo Vašom tele podporujú melanín k tvorbe pigmentu. To či tieto škvrny zmiznú nevieme. Odborníci sa zhodujú, že väčšina z nich vybledne ale to tiež nie je pravidlo. Vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu a používajte krém s vysokým faktorom ochrany už počas tehotenstva, len takto sa môžete pokúsiť takýmto škvrnám predísť.

 

Zapamätajte si však, že starostlivosť o telo je veľmi dôležitá ale aj prehnaná starostlivosť nám môže uškodiť. Netrápte sa teda malými nedokonalosťami po pôrode, priviedli ste na svet živé stvorenie a tomu je jedno ako vyzeráte, časom sa dá všetko dokopy a Vy budete s úsmevom spomínať na najkrajšie obdobie v živote. Verte, nie ste v tom samé. Každá žena, ktorá bola tehotná si tým prešla.

 

pedagóg Frederika Ondrčková

Späť do obchodu