Tipy ako zabaviť deti počas upršaných dní

 

Určite všetci poznáte ten pocit beznádeje a nudy. Stav nudy sa netýka len dospelých ľudí ale aj detí. Dieťa od útleho veku potrebuje vykonávať stále nejakú aktivitu. Počas pekných dní s deťmi chodíme na prechádzky, výlety, ihrisko, do prírody. Ale čo keď sa nedá ísť s dieťaťom von? Existuje mnoho aktivít, s ktorými sa dokáže dieťa zabaviť a pritom rozvíjať aj svoje myslenie, vnímanie alebo iné stránky rozvoja osobnosti. Je veľmi náročné nájsť zaručené typy zábavy, ale určite existuje niečo, čo Vaše dieťa obzvlášť zaujíma a pri čom sa dokáže zabaviť dlhé hodiny. Nezúfajte nie všetky typy na aktivity, ktoré Vám predstavíme vyžadujú vašu prítomnosť. Vyberte si tú pravú pre Vás, zabavte Vašu ratolesť a Vy si upracte alebo v kľude vypite kávu.

 

STAVBA BUNKRU – stavanie  bunkru zaručene baví každého v každom veku. Či už staviate spoločne ako rodina alebo deti/dieťa samé je to TOP aktivita, ktorá zabaví aj hodiny. Pri stavbe bunkru si dieťa rozvíja svoju fantáziu, predstavivosť, kreativitu a mnoho ďalšieho. A keď už je bunker postavený, hra určite nekončí, ale práve naopak - len začína. 

 

PLASTELÍNA – dajte deťom plastelínu a ostatné nechajte na nich, zaručujeme Vám, že sa určite zabavia. Ak by ste sa chceli zapojiť do procesu hry, môžete dieťaťu klásť jednoduché inštrukcie, čo má vymodelovať napr. koláčik, ovocie, guľu a podobne. Plastelínou si dieťa rozvíja jemnú motoriku, predstavivosť, trpezlivosť, fantáziu.

 

SPOLOČNÉ VARENIE, PEČENIE – zapojte deti do procesu varenia alebo pečenia – hrajte sa na kuchárov. Spoločná práca je zárukou skvelej zábavy a zároveň u dieťaťa podporujete, že sa cíti dôležité a hrdé na to, že spoločne s Vami niečo navarilo alebo napieklo.

 

PAVÚČIA SIEŤ v byte – využite svoju kreativitu a postavte deťom pavúčiu sieť. Využiť môžete všetko, čo doma nájdete. Omotajte špagáty cez stoličky, okolo stola, cez dvere nalepte pásy papiera a podobne. Fantázii sa medze nekladú.  Nezabudnite však deťom povedať, že sa nesmú dotknúť siete - bude to mať ten správny efekt zábavy.

 

VYROBTE SI NIEČO s deťmi – či už budete kresliť, maľovať, strihať, lepiť je to len na Vás. Veľa inšpirácii, čo s deťmi vyrobiť nájdete aj na stránke Pinterest. Zaručujeme Vám, že si nebude vedieť vybrať koľko skvelých nápadov tam nájdete.

 

KRESLENIE A MAĽOVANIE INAK – nalepte na stenu / dvere veľký biely baliaci papier a nechajte deti nech maľujú farbami, otláčajú ruky, či si len tak kreslia, bude to pre nich niečo nové a zaujímavé. Ďalší tip na maľovanie je dať dve stoličky bližšie k sebe a obaliť ich celofánom, deťom potom stačí dať štetec temperové farby a nechať ich tvoriť.

 

SPOLOČENSKÉ HRY pre deti – určite sa u Vás doma nachádzajú a teraz je tá najlepšia doba ich vytiahnuť a stráviť spoločný čas pri hre.

 

DOMÁCE KINO – spravte si spoločne občerstvenie, vyberte rozprávku, na zem pripravte deky vankúše a zábava sa môže začať.

 

INÉ AKTIVITY pre deti – navliekanie korálikov, výroba náramkov, kreslenie do múky, omaľovánky, pexeso, pracovné zošity, módna prehliadka, diskotéka, spevácka súťaž, stavanie si rôznych stavieb, lego, čítanie kníh, hranie divadielka, rôzne námetové hry (kuchári, lekári, na školu/škôlku...) a mnoho iného.

 

Existuje nespočetné množstvo nápadov, aktivít, ktoré sa v interiéri s deťmi dajú robiť. Dúfame, že sme Vám pomohli s našimi tipmi a škaredé počasie už nebude pre Vás a Vašu ratolesť prekážkou k zábave.

 

Pedagóg Frederika Ondrčková

Späť do obchodu